header

Separacja

W tej kategorii jest 12 artykułów na 3 stronach.

Jak przebiega separacja przed sądem.

Małżonkowie separację mogą uzyskać:
-w trybie nieprocesowym
-w normalnym procesie
W obydwu przypadkach trzeba udowodnić, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego(w sferze uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej), nie trzeba wskazywać, że rozkład pożycia jest trwały- jak w przypadku rozwodu. Sąd nie orzeknie separacji jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, albo miało w jej wyniku ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci.
Se...

Artykuł czytano 2446 razy. Czytaj całość Dodano 2010-02-23Przyczyny separacji.

Do separacji dochodzi jeżeli miedzy małżonkami nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, jednak w odróżnieniu od rozwodu nie musi być on trwały. Oznacza to, że między małżonkami wnoszącymi wniosek o separację muszą być zerwane wszelkie więzi uczuciowe jaki i fizyczne.
Separacja różni się też tym od rozwodu, że nie przekreśla związku małżeńskiego i można ją znieść przywracając tym samym małżeństwo do życia.
Sąd nie orzeknie separacji jeżeli narusza...

Artykuł czytano 5965 razy. Czytaj całość Dodano 2010-02-09Separacja a wspólne mieszkanie.

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie i wystąpią do sądu o separację, to sąd orzeka w wyroku również o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas w którym wspólnie zamieszkują go małżonkowie. Postanowienie sądu ma pomóc małżonkom w zażegnaniu ewentualnych konfliktów dotyczących wspólnego zamieszkiwania.

W wyjątkowych przypadkach, gdy małżonek swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne mieszkanie, można złożyć wniosek do sądu o eksmi...

Artykuł czytano 1452 razy. Czytaj całość Dodano 2010-01-22Czy możliwe jest zniesienie separacji.

Zniesienie separacji pomiędzy małżonkami wymaga ingerencji sądu, ponieważ pomimo tego , że małżonkowie się pogodzili to nadal przebywają w separacji prawnej i tylko sąd może nią znieść.

Małżonkowie musza wnieść zgodny wniosek do sądu okręgowego o zniesienie separacji, sąd rozpatruje sprawę w trybie nieprocesowym. Podstawa do jej zniesienia jest zgoda obydwu małżonków i nie budzące wątpliwości oświadczenie chęci ponownego życia razem.

Pozew należy ...

Artykuł czytano 1465 razy. Czytaj całość Dodano 2010-01-22Separacja a eksmisja małżonka.

Sąd wydając wyrok o separację orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez obydwu małżonków. Uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej. W wyjątkowych sytuacjach można złożyć wniosek do sądu o eksmisję małżonka z mieszkania jeżeli swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia on wspólne mieszkanie (art. 58, Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy)

Przez naganne zachowanie małżonka należy rozu...

Artykuł czytano 1324 razy. Czytaj całość Dodano 2010-01-210

1

2


Przejdź do FORUM
Najnowsze tematy

Nick: ~Kama
Tytuł: Alimenty dla ojczyma
Treść: Witam wszystkich! Bardzo zaciekawiła mnie sprawa ...
07.07.2010   Komentarzy(4)
Więcej...


Nick: ~Ali
Tytuł: Rozwód kościelny
Treść: Cześć wszystkim! Chciałabym się dowiedzieć j ...
07.07.2010   Komentarzy(2)
Więcej...


Nick: ~Czacza
Tytuł: Jak radzić sobie z depresją?
Treść: Hej! Mam takie pytanie... Nie wiem czy w dobrym dz ...
28.06.2010   Komentarzy(7)
Więcej...


Pozostałe tematy:

Sitemap