header

Alimenty

W tej kategorii jest 14 artykułów na 3 stronach.

Czy pasierb może płacić alimenty na rzecz ojczyma/macochy ?

Obowiązek płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego, ponadto macocha/ojczym brali udział w wychowaniu, utrzymaniu pasierba.
Powinowactwo w odróżnieniu od pokrewieństwa nie jest więzią biologiczną, oparte jest tylko na więzi prawnej. Jedna prawo rodzinne przewiduje obowiązek alimentacyjny między niektórymi powinowatymi. Dlatego istnieje obowiązek alimentacyjny pasierba wobec macochy/ojczyma, jak i obowiązek płacenia...

Artykuł czytano 1768 razy. Czytaj całość Dodano 2010-03-18Czy rodzeństwo musi płacić alimenty ?

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo zarówno rodzone jak i przyrodnie. W pierwszej kolejności o alimenty ubiegać się mogą dzieci i wnuki względem rodziców i dziadków, w dalszej kolejności rodzice i dziadkowie względem dzieci i wnuków. Natomiast dopiero w dalszej kolejności znajduje się obowiązek alimentacyjny rodzeństwa.
Sąd podczas orzekania alimentów wobec rodzeństwa bierze pod uwagę czy osoba ubiegająca się o alimenty znajduje s...

Artykuł czytano 2054 razy. Czytaj całość Dodano 2010-03-08Czy macocha lub ojczym muszą płacić alimenty ?

Obowiązek alimentacyjny macochy lub ojczyma powstaje wtedy, gdy jest zgodny z zasadami współżycia społecznego oraz gdy rodzice naturalni nie są wstanie łożyć na utrzymanie dziecka(pasierba). Polega on nie tylko na dostarczaniu dziecku środków materialnych niezbędnych w jego utrzymaniu ale również na angażowaniu się w jego wychowanie.
Obowiązek alimentacyjny wobec pasierba powstaje w momencie, gdy nie jest on wstanie utrzymać się samodzielnie i nie może sobie zapewnić god...

Artykuł czytano 1348 razy. Czytaj całość Dodano 2010-02-22Alimenty dla niesamodzielnego dziecka.

Rodzice od chwili narodzin dziecka są zobowiązani do dostarczania mu środków na utrzymania i wychowanie, aż do chwili kiedy się usamodzielni. Dlatego roszczenia dziecka przeciwko rodzicom nie są uzależnione od tego czy znajduje się ono w niedostatku.
Rodzice maja obowiązek utrzymywać dzieci, które nie są jeszcze samodzielne tzn. chodzą do szkoły, studiują, nie posiadają wykształcenia, zawodu związku z tym nie mogą utrzymać się samodzielnie. W przypadku gdy dziecko jest ...

Artykuł czytano 1069 razy. Czytaj całość Dodano 2010-02-06Pomoc gminy w egzekucji alimentów.

Każdy rodzic nie zależnie od tego czy przysługują mu świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego czy też nie, może złożyć wniosek do gminy o podjecie działań wobec dłużnika.
Gmina która wypłaca alimenty z funduszu musi wystąpić z urzędu do gminy zamieszkania dłużnika o podjecie odpowiednich działań wobec dłużnika alimentacyjnego.
Taki wniosek może tez zanieść do gminy rodzic, który nie otrzymuje świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego bo jego dochód przekracza 725...

Artykuł czytano 775 razy. Czytaj całość Dodano 2010-01-190

1

2


Przejdź do FORUM
Najnowsze tematy

Nick: ~Kama
Tytuł: Alimenty dla ojczyma
Treść: Witam wszystkich! Bardzo zaciekawiła mnie sprawa ...
07.07.2010   Komentarzy(4)
Więcej...


Nick: ~Ali
Tytuł: Rozwód kościelny
Treść: Cześć wszystkim! Chciałabym się dowiedzieć j ...
07.07.2010   Komentarzy(2)
Więcej...


Nick: ~Czacza
Tytuł: Jak radzić sobie z depresją?
Treść: Hej! Mam takie pytanie... Nie wiem czy w dobrym dz ...
28.06.2010   Komentarzy(7)
Więcej...


Pozostałe tematy:

Sitemap