header

Czy pasierb może płacić alimenty na rzecz ojczyma/macochy ?


Jacek Michałek
2010-03-18

Obowiązek płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego, ponadto macocha/ojczym brali udział w wychowaniu, utrzymaniu pasierba.

Powinowactwo w odróżnieniu od pokrewieństwa nie jest więzią biologiczną, oparte jest tylko na więzi prawnej. Jedna prawo rodzinne przewiduje obowiązek alimentacyjny między niektórymi powinowatymi. Dlatego istnieje obowiązek alimentacyjny pasierba wobec macochy/ojczyma, jak i obowiązek płacenia alimentów przez macochę czy ojczyma na rzecz pasierba.

Obowiązek alimentacyjny pasierba wobec macochy/ojczyma podobny jest do obowiązku alimentacyjnego dzieci wobec rodziców. Także macocha lub ojczym maja obowiązek płacenia alimentów na rzecz swojego pasierba.

Sąd ustalając obowiązek alimentacyjny pasierba na rzecz macochy/ojczyma bierze pod uwagę możliwości finansowe i majątkowe pasierba czy  płacenie alimenty nie spowodują pogorszenia jego sytuacji życiowej oraz członków jego rodziny. Natomiast macocha/ojczym mogą żądać alimentów jeżeli znajdują się w niedostatku, czyli nie mogą samodzielnie się utrzymać i zaspokoić swoich podstawowych potrzeb bytowych. Nie uzyskają oni alimentów jeżeli sami wprowadzili się w stan niedostatku, tylko dla tego aby uzyskać alimenty od pasierba.

 

 Opracowanie: Jacek MichałekWstecz


Prawa autorskie. Zastrzeżenia odpowiedzialności.


Przejdź do FORUM
Najnowsze tematy

Nick: ~Kama
Tytuł: Alimenty dla ojczyma
Treść: Witam wszystkich! Bardzo zaciekawiła mnie sprawa ...
07.07.2010   Komentarzy(4)
Więcej...


Nick: ~Ali
Tytuł: Rozwód kościelny
Treść: Cześć wszystkim! Chciałabym się dowiedzieć j ...
07.07.2010   Komentarzy(2)
Więcej...


Nick: ~Czacza
Tytuł: Jak radzić sobie z depresją?
Treść: Hej! Mam takie pytanie... Nie wiem czy w dobrym dz ...
28.06.2010   Komentarzy(7)
Więcej...


Pozostałe tematy:

Sitemap