header

Wszystkie artykuły

W serwisie dostępne jest 68 artykułów na 14 stronach.

Czy pasierb może płacić alimenty na rzecz ojczyma/macochy ?

Obowiązek płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego, ponadto macocha/ojczym brali udział w wychowaniu, utrzymaniu pasierba.
Powinowactwo w odróżnieniu od pokrewieństwa nie jest więzią biologiczną, oparte jest tylko na więzi prawnej. Jedna prawo rodzinne przewiduje obowiązek alimentacyjny między niektórymi powinowatymi. Dlatego istnieje obowiązek alimentacyjny pasierba wobec macochy/ojczyma, jak i obowiązek płacenia...

Artykuł czytano 1768 razy. Czytaj całość Dodano 2010-03-18Dom wybudowany na gruncie jednego z małżonków do kogo należy ?

Jedna z zasad prawa cywilnego stanowi, że co znajduje się na gruncie przynależy gruntowi. Oznacza to, że jeżeli dom został wybudowany na gruncie będącym własnością męża/żony, to należy on wyłącznie do niego. Nie ma znaczenia za czyje pieniądze został wybudowany. Tylko mąż/żona będzie mógł decydować o sprzedaży domu, czyli właściciel gruntu na którym jest on wzniesiony. Należy pamiętać o tym, że przez zawarcie małżeństwa, małżonek nie staje się właściciel...

Artykuł czytano 6424 razy. Czytaj całość Dodano 2010-03-11Czy rodzeństwo musi płacić alimenty ?

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo zarówno rodzone jak i przyrodnie. W pierwszej kolejności o alimenty ubiegać się mogą dzieci i wnuki względem rodziców i dziadków, w dalszej kolejności rodzice i dziadkowie względem dzieci i wnuków. Natomiast dopiero w dalszej kolejności znajduje się obowiązek alimentacyjny rodzeństwa.
Sąd podczas orzekania alimentów wobec rodzeństwa bierze pod uwagę czy osoba ubiegająca się o alimenty znajduje s...

Artykuł czytano 2054 razy. Czytaj całość Dodano 2010-03-08Jak przebiega separacja przed sądem.

Małżonkowie separację mogą uzyskać:
-w trybie nieprocesowym
-w normalnym procesie
W obydwu przypadkach trzeba udowodnić, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego(w sferze uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej), nie trzeba wskazywać, że rozkład pożycia jest trwały- jak w przypadku rozwodu. Sąd nie orzeknie separacji jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, albo miało w jej wyniku ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci.
Se...

Artykuł czytano 2446 razy. Czytaj całość Dodano 2010-02-23Czy macocha lub ojczym muszą płacić alimenty ?

Obowiązek alimentacyjny macochy lub ojczyma powstaje wtedy, gdy jest zgodny z zasadami współżycia społecznego oraz gdy rodzice naturalni nie są wstanie łożyć na utrzymanie dziecka(pasierba). Polega on nie tylko na dostarczaniu dziecku środków materialnych niezbędnych w jego utrzymaniu ale również na angażowaniu się w jego wychowanie.
Obowiązek alimentacyjny wobec pasierba powstaje w momencie, gdy nie jest on wstanie utrzymać się samodzielnie i nie może sobie zapewnić god...

Artykuł czytano 1348 razy. Czytaj całość Dodano 2010-02-220

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13


Przejdź do FORUM
Najnowsze tematy

Nick: ~Kama
Tytuł: Alimenty dla ojczyma
Treść: Witam wszystkich! Bardzo zaciekawiła mnie sprawa ...
07.07.2010   Komentarzy(4)
Więcej...


Nick: ~Ali
Tytuł: Rozwód kościelny
Treść: Cześć wszystkim! Chciałabym się dowiedzieć j ...
07.07.2010   Komentarzy(2)
Więcej...


Nick: ~Czacza
Tytuł: Jak radzić sobie z depresją?
Treść: Hej! Mam takie pytanie... Nie wiem czy w dobrym dz ...
28.06.2010   Komentarzy(7)
Więcej...


Pozostałe tematy:

Sitemap